Materiály

Úvod VeľkostiMateriály

Slovník materiálov


SOFTSHELL
SoftShell je špeciálne priedušný rýchlo schnúci a vetru, dažďu i snehu odolný materiál poskytujúci tepelnú izoláciu. Oblečenie z materiálu SoftShell je vhodné pre celodenné aktivity pri chladnejšom, suchom a relatívne stabilnom počasí.

BAVLNA
Bavlna je mäkké textilné vlákno skladajúce sa z takmer čistej celulózy. Odevy vyrobené z bavlneného vlákna sú pohodlné, ľahko sa udržiavajú, majú vysokú vsiakavosť a trvanlivosť, dobrú pevnosť v ťahu (245-373 mN/tex) a v odere.

SPANDEX®
Spandex je syntetické polymerické vlákno, známe tiež ako Elastan alebo Lycra, používané při výrobe odevov ako náhrada za ťažšiu gumu, vždy sa miesi s prírodnými materiálmi (bavlna, vlna alebo hodváb), má vynikajúcu elasticitu, odevy z materiálu s týmto vláknom sú pevné, pohodlné, odolné oderu a nekrčivé.

NOMEX®
Nomex je syntetické aramidové (ARomatický polyAMID) ohňu a žiaruvzdorné vlákno obsahujúce minimálne 5 % Kevlaru a patentované antistatické vlákna. Odevy s obsahom tohto vlákna sú navyše odolné proti oderu, priemyslovým olejom, rozpúšťadlám a chemikáliám a nestrácajú vlastnú vlhkosť ani vo veľmi suchom prostredí. Materiál Nomex je vhodný najmä na výrobu odevov pre hasičov.

KEVLAR®
Kevlar je syntetické para-amidové ľahké a pevné vlákno zaraďované medzi plasty vytvrditelné teplom. Materiály s vláknom Kevlar sú pružné, odolné proti prerezaniu a vysokým teplotám.

CORDURA®
Cordura je registrovaný názov pre Nylon 66, je to jedna z najpevnejších látok, extrémne odolná proti oderu a prepichnutiu, vlákna sú povrstvené polyuretánom a ošetrené pre maximálnu vodeodpudivosť. Tento materiál je vhodný pre výrobu odevov a vybavenia pre poľovníkov, ruksakov, batožiny, cyklistickej obuvi alebo zimných športových a pracovných odevov.

THINSULATE
Thinsulate je tenké syntetické tepelnoizolačné mikrovlákno spoločnosti 3M so štruktúrou prachového peria. Oblečenie s vláknom Thinsulate izoluje teplo i vo vlhkom prostredí, zachytáva vzduch a odráža telesné teplo.

POLYESTER (PES)
Polyester je polymérové syntetické vlákno odolné poveternostným vplyvom a mikroorganizmom, rýchlo schne a vyrába sa z ropy. Existuje niekoľko typov polyesterových vlákien, ktoré sa líšia použitou technológiou pri výrobe a zároveň aj vlastnosťami. Odevy z polyesteru sú ľahké, menej krčivé, pevné a trvanlivé.

FLEECE
Fleece je ľahký priedušný syntetický materiál vyrábaný zo 100 % polyesteru spracovaného do točeného vlákna (možno použiť aj recyklované PET fľaše), povrch je upravený kefou do vlasu. Tento materiál neabsorbuje vlhkosť a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti za sucha aj mokra. Pridaním ďalších materiálov získava fleece nové vlastnosti ako pružnosť alebo odolnosť proti vetru a vode.

POLYURETAN (PU alebo PUR)
Polyuretán je elastický polymér vhodný na výrobu textilných vlákien (športové kombinézy pre plavcov, plachiet a pod.), lepidiel a pružných pien. Materiály z neho sú ľahké, pevné a pružné.

RAMIA

Plátno režného vzhľadu. Mierny kompromis medzi ľanom a bavlnou.

Plátno je vyrobené z vlákien subtropickej rastliny ramie a má podobný vzhľad a charakter ľanu. Látka je príjemná na dotyk, pevná a savá ako ľan, rovnako odolná proti baktériám a plesniam. Výhodou oproti ľanu je jemnosť a menšia krčivosť. Ideálny prírodný materiál na oblečenie, vhodný pre pokožku.


Softshell je textilný funkčný materiál, látka, ktorá sama o sebe zaisťuje do určitej miery vodeodolnosť a ochráni proti vetru. Zároveň oproti starším, tradičnejším látkam s podobnou ochrannou funkciou je mäkký, jemný a paropriepustný. Z tohto dôvodu je softshellové oblečenie vhodné pre outdoorové aktivity v premenlivých klimatických podmienkach, najmä vo väčšom vetre, vlhku alebo dažďu. Predtým sa podobné ochrany dosahovalo napr. kombináciou svetra a vetrovky, ktorá však býva pre paru nepriepustná, neodvádza telesnú vlhkosť. Slovo softshell (softshell, mäkká schránka) poukazuje na mäkkosť oblečenie z tohto materiálu, v kontraste s klasickými materiálmi používanými na vonkajšiu vrstvu, tzv. Hardshell, ktoré reprezentuje napríklad membránová gore-texová bunda.

Softshellový materiál býva vytvorený vrstvením:

    1. vnútorná (spodná) vrstva má byť tzv. komfortná, kedy jej hlavnou úlohou je odvádzať telesnú vlhkosť = použitia napr. funkčnej bielizne a byť pritom príjemný v styku s kožou, na dotyk,
    2. a prípadne aj 3. ochrannú vrchnú vrstvu tvorí ochranná a izolačná vrstva, spravidla polyesterová, zvlášť utkaná tkanina.

 

Delí sa na:

  • jarný: stredne silný softshell s vnútornou stranou z nezateplené látky, zvyčajne polyester, bavlna alebo bambusová viskóza
  • letný: veľmi tenký softshell často bez vnútornej vrstvy.    
  • zimný: rubová vrstva je zo silnejšieho hrejivého materiálu, zvyčajne fleece.


Finerib je vlastne hladké rebro (anglicky rib) (tzv. 1: 1) - preložiť teda môžeme s nadsádzkou ako "fajnové rebro" 1: 1 znamená, že je pletenie jedna k jednej - tzn. 1x hladko - 1x obratko.
Finerib sa vyrába s prímesou lycry. Má jednu stranu hrubšiu a jednu jemnejšie, takže sa pri detailnom skúmaní spoznať líce. Finerib je výborný na tričká na zimu a na bodýčko pre deti.
Je to v podstate to isté ako patent. Nenahraditeľný na lemy pri krku u bodyček, tričiek atp.