Materiály

Úvod VeľkostiMateriály

 BAVLNA

Bavlna je mäkké textilné vlákno skladajúce sa z takmer čistej celulózy. Odevy vyrobené z bavlneného vlákna sú pohodlné, ľahko sa udržiavajú, majú vysokú vsiakavosť a trvanlivosť, dobrú pevnosť v ťahu (245-373 mN/tex) a v odere.

FLEECE
Fleece je ľahký priedušný syntetický materiál vyrábaný zo 100 % polyesteru spracovaného do točeného vlákna (možno použiť aj recyklované PET fľaše), povrch je upravený kefou do vlasu. Tento materiál neabsorbuje vlhkosť a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti za sucha aj mokra. Pridaním ďalších materiálov získava fleece nové vlastnosti ako pružnosť alebo odolnosť proti vetru a vode.

RAMIA

Plátno režného vzhľadu. Mierny kompromis medzi ľanom a bavlnou.

Plátno je vyrobené z vlákien subtropickej rastliny ramie a má podobný vzhľad a charakter ľanu. Látka je príjemná na dotyk, pevná a savá ako ľan, rovnako odolná proti baktériám a plesniam. Výhodou oproti ľanu je jemnosť a menšia krčivosť. Ideálny prírodný materiál na oblečenie, vhodný pre pokožku.


Softshell je textilný funkčný materiál, látka, ktorá sama o sebe zaisťuje do určitej miery vodeodolnosť a ochráni proti vetru. Zároveň oproti starším, tradičnejším látkam s podobnou ochrannou funkciou je mäkký, jemný a paropriepustný. Z tohto dôvodu je softshellové oblečenie vhodné pre outdoorové aktivity v premenlivých klimatických podmienkach, najmä vo väčšom vetre, vlhku alebo dažďu. Predtým sa podobné ochrany dosahovalo napr. kombináciou svetra a vetrovky, ktorá však býva pre paru nepriepustná, neodvádza telesnú vlhkosť. Slovo softshell (softshell, mäkká schránka) poukazuje na mäkkosť oblečenie z tohto materiálu, v kontraste s klasickými materiálmi používanými na vonkajšiu vrstvu, tzv. Hardshell, ktoré reprezentuje napríklad membránová gore-texová bunda.

Softshellový materiál býva vytvorený vrstvením:

    1. vnútorná (spodná) vrstva má byť tzv. komfortná, kedy jej hlavnou úlohou je odvádzať telesnú vlhkosť = použitia napr. funkčnej bielizne a byť pritom príjemný v styku s kožou, na dotyk,
    2. a prípadne aj 3. ochrannú vrchnú vrstvu tvorí ochranná a izolačná vrstva, spravidla polyesterová, zvlášť utkaná tkanina.

 

Delí sa na:

  • jarný: stredne silný softshell s vnútornou stranou z nezateplené látky, zvyčajne polyester, bavlna alebo bambusová viskóza
  • letný: veľmi tenký softshell často bez vnútornej vrstvy.    
  • zimný: rubová vrstva je zo silnejšieho hrejivého materiálu, zvyčajne fleece.


Finerib je vlastne hladké rebro (anglicky rib) (tzv. 1: 1) - preložiť teda môžeme s nadsádzkou ako "fajnové rebro" 1: 1 znamená, že je pletenie jedna k jednej - tzn. 1x hladko - 1x obratko.
Finerib sa vyrába s prímesou lycry. Má jednu stranu hrubšiu a jednu jemnejšie, takže sa pri detailnom skúmaní spoznať líce. Finerib je výborný na tričká na zimu a na bodýčko pre deti.
Je to v podstate to isté ako patent. Nenahraditeľný na lemy pri krku u bodyček, tričiek atp.